Akcesoria

Monstrancja, czym jest i dlaczego jest tak ważna w Kościele?

Monstrancja, obok pateny i kielicha, to jedno z najważniejszych naczyń wykorzystywanych podczas różnych uroczystości kościelnych. Jest niezwykle ważna. To monstrancja bowiem uosabia osobę Chrystusa podczas Mszy Świętej i innych uroczystości.

Monstrancja w chrześcijaństwie


Monstrancja obecna jest w Kościele od XIII wieku. Wszystko za sprawą wprowadzenia w tym czasie święta Bożego Ciała przez papieża Urbana IV. Oczywiście w tamtym czasie jej wygląd znacząco różnił się od tego obecnie. Nie były one wówczas jeszcze tak piękne i wyjątkowe. Wygląd monstrancji zaczął zmieniać się w okresie baroku, kiedy to Hostia ukazywana była w otoczeniu promieni przypominających promienie słoneczne.

Monstrancja jako naczynie liturgiczne i jej symbolika


Naczynia liturgiczne z https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html wykorzystywane podczas uroczystości kościelnych mają bardzo ważne znaczenie. Jednym z takich naczyń jest właśnie monstrancja. Naczynie to ma ogromny wymiar symboliczny. To co można zauważyć na każdej monstrancji to okrąg otoczony promieniami. Przypomina swoim wyglądem słońce. Okrąg symbolizuje idealną formę, natomiast w połączeniu z promieniami całość symbolizuje Jezusa Chrystusa. Zadaniem monstrancji jest unaocznienie uczestnikom liturgii Chrystusa. Nie może zatem dziwić także fakt, że naczynie to zawsze wykonywane jest z wyjątkowych materiałów. Najczęściej jest to złoto oraz srebro. Często dekorowana jest także kamieniami szlachetnymi.

Możliwość komentowania Monstrancja, czym jest i dlaczego jest tak ważna w Kościele? została wyłączona