Świece

Czym jest paschał

W kościele katolickim istnieje bardzo wiele różnych symbolicznych przedmiotów, które nazywane są dewocjonaliami. Mają one swoje szczególne przeznaczenie i są wykorzystywane podczas różnych nabożeństw i liturgii. Jedną z tego typu rzeczy jest między innymi świeca paschał, o której odrobinę informacji poniżej.

Świeca paschał


Światło ma w religii chrześcijańskiej bardzo duże znaczenie, bo symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Dlatego właśnie podczas liturgii tak często pali się różne świece. Jedna z ważniejszych świece w każdym kościele to zatem paschały. Ta świeca jest wyjątkowo duża. Ze względu na materiał, z którego została wykonana (wosk pszczeli), ma ona kolor żółty. Świeca jest pięknie zdobiona. Każde pojedyncze zdobienie nie znajduje się tam przypadkowo. To różnego rodzaju symbole, w których najczęściej zdaje sobie sprawę głównie ksiądz. Ogólnie świeca paschalna ma symbolizować zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

Kiedy pali się paschały


Świeca zapalana jest w kościołach w okresie wielkanocnym. Zatem warto zawczasu pomyśleć o wyposażeniu kościoła w paschały, które poza tym często wykorzystywane są również poza czasem Wielkanocy. Zapala się je podczas chrztu świętego lub pogrzebu. Do kościoła warto kupić oryginalną świecę tego typu, która w całości została wykonana właśnie z wosku pszczelego. W sprzedaży często są również świece z wkładem olejowym, który można wielokrotnie wymieniać.

Możliwość komentowania Czym jest paschał została wyłączona